Msze Św.

w niedziele i święta:
6:30 / 8:00 / 9:30 / 11:00 / 12:30 / 15:00 / 18:30

w dni powszednie:
6:45 / 8:00 / 18:30

Msza św. szkolna (piątek) 16:30

Więcej nabożeństw

Spowiedź Św.

od poniedziałku do piątku
6:45 / 8:00 / 18:00

piątek spowiedź dla uczniów
od godz. 16:00

sobota:
6:45 / 8:00 / 17:00 

niedziela: 
kwadrans przed rozpoczęciem Mszy Świetej 

Więcej informacji

Kancelaria parafialna

od poniedziałku do środy
9:00 - 12:00 / 16:00 - 18:00

od czwartku do piątku
9:00 - 12:00

sobota i niedziela:
zamknięte 


zgłoszenie pogrzebu:
w każdej chwili


Więcej informacji

Peregrynacji Ikony św. Józefa

Data publikacji: niedziela, 07-04-2024

Peregrynacji Ikony św. Józefa

Historia Peregrynacji:

Od momentu rozpoczęcia w 1979 roku Programów Peregrynacyjnych, których głównym elementem były liczne święte wizerunki, Rycerze Kolumba wraz z parafiami zorganizowali ponad 174 tysiące nabożeństw, w których uczestniczyły niemal 22 miliony wiernych. Ikona św. Józefa, którą wybrano do aktualnego programu, została stworzona przez ikonopisarkę Élizabeth Bergeron na podstawie rysunku Alexandre Soboleva. Jej oryginał znajduje się w Oratorium św. Józefa w Montrealu.

Papież Franciszek błogosławi ikonę św. Józefa, którą przedstawił mu Najwyższy Rycerz Patrick Kelly podczas prywatnej audiencji w Watykanie, 25 października. Vatican Media/L’Osservatore Romano

Opis Ikony:

Ikona św. Józefa przedstawia silnego, ale delikatnego i współczującego przybranego ojca, tulącego w ramionach młodego Jezusa. Św. Józef jest patronem ojców, robotników, chorych i umierających. 

Początki obrazu

Święty Józef jest prawie całkowicie nieobecny w repertuarze starożytnych ikon bizantyjskich. Można go zobaczyć, grającego drobne role w ikonach Narodzenia Pańskiego i Ofiarowania w Świątyni. Nabożeństwo do św. Józefa nabrało rozmachu wśród europejskich chrześcijan na początku XII wieku dzięki pracy wpływowych świętych, takich jak Bernard, Tomasz z Akwinu i Gertruda. Ponieważ brakuje tradycyjnych konturów ikon, ikona, którą tu dla Was odtworzyliśmy, jest oryginalną kompozycją Siostry Marie-Paul według starożytnych koncepcji ikonograficznych. 

Teologia i symbolika

Józef tuli młodego Jezusa w ramionach, otulając i chroniąc Dzieciątko, ale nie obejmując Go. Wydaje się, że ręce Józefa boją się dotknąć jego przybranego Syna, podczas gdy ręce Syna wyciągają się, by zapewnić mu otuchy. Jezus siedzi na ramieniu Józefa jak na tronie. W końcu jest On Królem Wszechświata. Wydaje się, że waży nie więcej niż piórko.

Zarówno Jezus, jak i św. Józef ubrani są w tuniki i szaty z epoki starożytnej Grecji i Rzymu. Tunika Jezusa jest biała, symbolizuje czystość i przynależność do kościoła chrześcijańskiego. Jego szata jest szkarłatna i złota, tradycyjne kolory używane do symbolizowania rodziny królewskiej w bizantyjskich ikonach. Każda głowa otoczona jest aureolą wskazującą na świętość. Aureola Dzieciątka Jezus zawiera krzyż i greckie litery omega, omicron i pisownię nu „HO ON”. „Jestem, który jestem”, imię używane dla Boga w Księdze Wyjścia 3,14. Każda aureola jest obramowana krwistoczerwonym konturem, a greckie litery na tle są tego samego koloru. Czerwony jest znakiem krwi życia dzielonej między Bogiem a ludzkością

Tło ikony to złoty liść. Złoto jest tradycyjnie używane do symbolizowania Boskiego światła, ponieważ metaliczna powierzchnia odbija i wzbogaca światło, które pada na nie w sposób tak różny od farby. Litery „IC XC” w tle to grecki monogram Chrystusa, Iesous Christos. Greckie litery u góry oznaczają „Święty Józef”.

Jednym z tradycyjnych symboli zawsze kojarzonych ze św. Józefem jest laska zwieńczona lilią. Tradycja kościelna mówi nam, że Józef został w cudowny sposób wyróżniony w grupie potencjalnych zalotników Maryi, gdy jego laska rozkwitła w lilię. Cud przypomina słowa Izajasza: „Z pnia Jessego wyrośnie pęd i wyrośnie gałązka z jego korzeni”, nawiązując do związku między nadchodzącym Mesjaszem a linią króla Dawida.

Opis wydarzenia w naszej parafii:

W dniach 13 – 20 kwietnia bieżącego roku odbędą się w naszej parafii uroczystości związane z peregrynacją  Ikony św. Józefa w wizerunku z Oratorium św. Józefa w Montrealu, wizerunku ojca i opiekuna Najświętszej Maryi Panny i Jezusa.

To szczególnie ważny czas dla nas – Rycerzy Kolumba, których posłaniem jest budowa szczęśliwych małżeństw i katolickich rodzin. Niedościgniony wzór św. Józefa jest dla nas codzienną inspiracją w naszym powołaniu do małżeństwa i ojcostwa. 

Święty Józef uczy nas jak nikt inny, że prawdziwa męskość to połączenie odwagi z pokorą, siły z łagodnością i stanowczości z posłuszeństwem. To pełna otwartość na Boży plan, bez dociekań, wątpliwości, bez sprzeciwu. To poświęcenie siebie bez reszty dla innych, w szczególności tych, których Bóg powierzył naszej opiece. 

Rycerze Kolumba postanowili, że tej peregrynacji towarzyszyć będzie konkretne dzieło miłosierdzia. Pod hasłem „Życie mam” będziemy wspierać rzeczowo i materialnie Domy Samotnej Matki w Opolu. Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli, wszystkich dla których ochrona życia ludzkiego nie jest tylko pustym hasłem, do czynnego włączenia się w tę akcję modlitwą, wsparciem rzeczowym lub finansowym. Pokażmy tym odważnym kobietom, które często zawiedli najbliżsi, że wzorem świętego Józefa, nie zostawimy ich samych. 

Historia rycerzy Kolumba

Nie mamy wątpliwości, że święty Józef był inspiracją dla błogosławionego księdza Michaela McGivney’a gdy 140 lat temu zapraszał mężczyzn do działania i stałej formacji katolickiej. Było to wezwanie, by wzięli odpowiedzialność, w pierwszej kolejności za siebie nawzajem i swoje rodziny, ale także za parafie, w których żyją, wreszcie za cały Kościół Święty. Tak w 1882 roku powstali Rycerze Kolumba, którzy dziś są największą męską wspólnotą katolicką, w której w duchu Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa ponad 2 mln mężczyzn na całym świecie stara się kroczyć ścieżką do zbawienia wytyczoną przez swojego błogosławionego założyciela. 

W Polsce to już 7 tysięcy mężczyzn działających przy blisko 300 parafiach. Ich dzieła miłosierdzia, wsparcie dla swoich kapłanów oraz jasne stanie po stronie katolickich wartości jest niewątpliwie jednym z mocnych fundamentów, na którym może polegać polski Kościół. 

Plan Peregrynacji Ikony Świętego Józefa 13-20 kwietnia 2024 r.

sobota 13.04
  • godz. 18.00 - wprowadzenie Ikony Św. Józefa
niedzela 14.04
  • Homilie o św. Józefie
  • zbiórka Darów na dom Matki i Dziecka
  • godz. 17.45 - zawierzenie Rodzin Świętemu Józefowi
poniedziałek 15.04
  • godz. 18.00 - Nabożeństwo Świętości Życia 
wtorek 16.04
  • godz. 18.00 - Różaniec za młode pokolenie
środa 17.04
  • Bierzmowanie 
czwartek 18.04
  • 18.00 - Nabożeństwo za samotnych 
piatek 19.04
  • 18.00 - Pożegnanie z Ikoną, Msza Święta i spotkanie dla Mężczyzn 

LITANIA DO ŚW. JÓZEFA 

Kyrie, elejson. Chryste, elejson. Kyrie, elejson.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże,
zmiłuj się nad nami
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, Jedyny Boże,
Święta Maryjo, módl się za nami
Święty Józefie,
Przesławny potomku Dawida,
Światło Patriarchów,
Oblubieńcze Bogarodzicy,
Opiekunie Odkupiciela,
Przeczysty stróżu Dziewicy,
Żywicielu Syna Bożego,
Troskliwy Obrońco Chrystusa,
Sługo Chrystusa,
Sługo zbawiciela,
Głowo Najświętszej Rodziny,
Józefie najsprawiedliwszy,
Józefie najczystszy,
Józefie najroztropniejszy,
Józefie najmężniejszy,
Józefie najposłuszniejszy,
Józefie najwierniejszy,
Zwierciadło cierpliwości,
Miłośniku ubóstwa,
Wzorze pracujących,
Ozdobo życia rodzinnego,
Opiekunie dziewic,
Podporo rodzin,
Podporo w trudnościach,
Pociecho nieszczęśliwych,
Nadziejo chorych,
Patronie wygnańców,
Patronie cierpiących,
Patronie ubogich,
Patronie umierających,
Postrachu duchów piekielnych,
Opiekunie Kościoła świętego.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, - przepuść nam, Panie,

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, - wysłuchaj nas, Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, - zmiłuj się nad nami.

- Ustanowił Go panem domu swego 
- I zarządcą wszystkich posiadłości swoich.

Módlmy się:

Boże, Ty w niewysłowionej Opatrzności wybrałeś świętego Józefa na Oblubieńca
Najświętszej Rodzicielki Twojego Syna, spraw, abyśmy oddając mu na ziemi
cześć jako opiekunowi, zasłużyli na jego orędownictwo w niebie. Przez Chrystusa,
Pana naszego. Amen.

AKT ZAWIERZENIA ŚWIĘTEMU JÓZEFOWI

Święty Józefie,
Twojej troskliwej opiece
Bóg powierzył swego Syna Jednorodzonego i Jego przeczystą Matkę, Maryję.
Tobie zawierzamy swoje powołanie jako mężów i ojców rodzin.
Bądź naszym przewodnikiem na trudnych ścieżkach życia
i prowadź nas oraz tych, za których jesteśmy odpowiedzialni,
prostą drogą do Jezusa i Maryi.
Uproś nam łaskę, czystej bezinteresownej miłości do żony i dzieci,
których Bóg powierzył naszej pieczy
i do wszystkich, których stawia na naszych życiowych drogach,
abyśmy zapatrzeni w przykład Twego świętego życia
zawsze postępowali w sposób szlachetny, prawy i byli zdolny do poświęceń.
Miej w opiece Zakon Rycerzy Kolumba, nasze rodziny i wszystkie dzieła miłosierdzia,
abyśmy za Twoim przykładem, zawsze wyczuleni na los potrzebujących,
w zgodzie z wolą naszego Pana – Jezusa Chrystusa,
byli zdolni do twórczej odwagi niesienia pomocy bliźnim.
Wyproś nam łaskę silnej, niezachwianej wiary,
abyśmy we wszystkim pełnili świętą wolę Ojca Niebieskiego
i byli przykładem wierności i służby dla naszych najbliższych.
Pomóż nam walczyć z pokusami, jakie podsuwa nam świat
i znosić cierpliwie każdy krzyż, jaki nas w życiu spotyka.
Naucz nas pokory i posłuszeństwa.
Czuwaj nad nami i nad naszymi rodzinami,
tak jak czuwałeś wiernie nad Jezusem i Maryją.
I wybłagaj dla nas zbawienie wieczne,
abyśmy wszyscy mogli kiedyś spotkać się w chwale wiekuistej.

Amen

ROZWAŻANIA O RODZINIE

Św. Józef patron rodzin

Wspólnota małżeńska jest głębokim aktem zawierzenia i miłości, najpierw wobec prawdy, że to sam Bóg powołuje do małżeństwa, a także do macierzyństwa i ojcostwa. Są ojcowie, którzy szaleją z radości, że stali się ojcami dziecka, dziękują za to Bogu, ale są i tacy, którzy przed tą prawdą uciekają, bo do niej nie dojrzeli. Józef i Maryja, oboje są w tej samej sytuacji; Maryja musi dokładnie tak samo uwierzyć w tajemnicę swojego macierzyństwa wobec Pana Jezusa, jak i Józef musi uwierzyć w tajemnicę swojego powołania do dziewiczego ojcostwa, względem Chrystusa.

Św. Józef uczynił ze swojego życia całkowity dar: był oddanym i odpowiedzialnym mężem i ojcem, był człowiekiem głębokiej wiary, całkowicie posłusznym Bogu, był oparciem dla Jezusa i Maryi, ofiarnie troszczył się o własna rodzinę zarówno w wymiarze materialnym jak i duchowym. Jego miłość wyrażała się w konkretnych czynach. Św. Józef, poprzez realizowanie swej życiowej misji, wzywa współczesnych ojców do pracy nad sobą, do uczenia się odpowiedzialnego, pełnego poświęcenia i miłości ojcostwa i opieki nad swoja rodziną.

Św. Józef wziął odpowiedzialność za rodzinę. Rodzina jest dla każdego człowieka sprawą ważną i kryzys naszych czasów - to kryzys rodziny, kryzys w miłości i odpowiedzialności. Z tego powodu św. Patriarcha prezentuje się w naszych czasach jako patron rodzin, ten, który z mocą Bożą broni rodziny.  

Warto patrzeć na miłość małżeńską ze strony św. Józefa do Maryi, on był prawdziwym Jej mężem. Trzeba stwierdzić, że wzajemna miłość świętego Józefa i Maryi była pełną, autentyczną i wzorową miłością małżeńską. Pytanie, które pojawia się natychmiast, brzmi: jak może być tak, skoro nie znali się płciowo? Odpowiedź zaczyna się od stwierdzenia, że płciowość jest dobrą rzeczą i człowiek
dzięki niej jest mężczyzną lub kobietą w całym swoim życiu, w całej swojej biografii, od poczęcia aż do śmierci. Życie pojawia się poprzez płciowość, która jest darem, trzeba ją akceptować taką, jaka jest, w przeciwnym wypadku zaczyna się dramat. Dramat współczesnego świata który świadomie narusza i z mocą ingeruje w naszą płciowość otrzymaną od chwili poczęcia. To od tego momentu jesteśmy kobietą lub mężczyzną. Natomiast płciowość nie jest celem samym w sobie, celem płciowości jest wyrażać osobową miłość i wspólne uczestniczenie w dziele stworzenia nowego człowieka na ziemi.

Małżeństwo, tak jak miłość, ma trzy filary lub fundamenty: ekonomia, eros i fileo.

Ekonomia
czyli prawo kierujące domem: dom, posiłki, zadanie domowe, rzeczy materialne. Nie jesteśmy aniołami i pierwszy wyraz miłości jest odpowiedzialnością materialną za rodzinę, miłość małżeńska dba o własny dom

Eros

czyli miłość cielesna, gdzie płciowość ma zasadnicze znaczenie

Fileo

miłość przyjacielska, czyli lubić się wzajemnie: chętnie mąż i żona chodzą razem na spacer, czy do teatru lub do kina, słuchają razem np. muzyki lub dzielą się codziennymi odkryciami

Św. Jan Paweł II, papież rodzin, polecał św. Józefowi duszpasterstwo rodzin. „Dla mnie także kult św. Józefa łączy się z doświadczeniami przeżywanymi w Krakowie. Blisko pałacu biskupiego są przy ulicy Poselskiej siostry bernardynki. Mają w swoim kościele, pod wezwaniem właśnie św. Józefa, stałe wystawienie Najświętszego Sakramentu. Chodziłem tam w wolnych chwilach i modliłem się, a mój wzrok często wędrował w kierunku bardzo czczonego w tym kościele, pięknego obrazu przybranego ojca Jezusa. Tam też prowadziłem niegdyś rekolekcje dla prawników. Lubiłem rozważać o św. Józefie w kontekście Świętej Rodziny: Jezus, Maryja, Józef. Wzywałem ich razem do pomocy w różnych sprawach. Rozumiem dobrze tę jedność i miłość Świętej Rodziny: trzy serca, jedną miłość. Szczególnie duszpasterstwo rodzin zawierzałem św. Józefowi” 

Całe życie św. Józefa było życiem w rodzinie, życiem ukrytym. Milczącym i pełnym działania, czynu. To wyjątkowy wzór i orędownik dla mężczyzn, ojców, a także dla całych rodzin. Także w tym aspekcie możemy odczytać październikową wizję fatimską: objawienie Świętej Rodziny.

Znane są słowa s. Łucji, które opublikował śp. ks. Kard. Carlo Caffara: "Ostateczna bitwa pomiędzy Bogiem i szatanem zostanie stoczona o małżeństwo i rodzinę". Jesteśmy pośrodku tej bitwy i choć jest to walka pomiędzy Bogiem i szatanem, to jednak nie zwalnia to rodziców chrześcijańskich z odpowiedzialności za zbawienie swoich dzieci. Wynika to z zobowiązania, którego podejmują się małżonkowie podczas ślubu: Czy chcecie przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy?". 

Święty Jan Maria Vianney w jednym z kazań płomiennie wołał: "Powiedzcie, ojcowie  matki, czy szukacie tak pilnie zbawienia swych dzieci? Czy porzuciliście wszystko i naraziliście się na śmierć, by ocalić i uratować ich dusze? Czy ze łzami w oczach błagaliście Boga, by odpuścił im grzechy? Powiadacie, że wasze dzieci nie chcą służyć Bogu. Gdzież wasze łzy, pokuty i jałmużny? Gdzie wasze wysiłki, by je ratować z toni? Nieszczęśliwi, czeka was ciężka odpowiedzialność przed Bogiem za to, że nie staracie się o ich nawrócenie, że sami przyczyniacie się do ich zguby! Rodzice, którzy spokojnie patrzą na zgubę swych dzieci, również nie dbają o własne zbawienie". 

Jeśli rodzice nie będą działać z ewangeliczną roztropnością, to urodzone, i z taką troską pielęgnowane przez nich dzieci "pożre" internetowa antykultura i liberalna edukacja. 

Zagrożeń jest tak wiele, że nie sposób ich uniknąć. Można tylko budować  Nazaret własnej rodziny: serc zjednoczonych w miłości Boga i wzajemnej bliskości. Na szczęście jest Św. Józef jako opiekun swojej rodziny także i nasze strzeże i broni.

Modlitwa do Św. Józefa w intencji rodziny

Święty Józefie, Oblubieńcze Bogurodzicy Maryi, Opiekunie rodzin,
Twojej ojcowskiej opiece powierzył Bóg swojego Syna
i Jego Niepokalaną Matkę.
Z największą miłością wypełniałeś obowiązki troskliwego Ojcai Opiekuna Najświętszej Rodziny.
Powierzam Ci moją rodzinę, nasze prace, radości i cierpienia.
Powierzam Ci moje dzieci (moich rodziców).
Wprowadź Jezusa do naszego domu,
pomóż przyjąć Go do naszych serc,uproś łaskę miłości, zgody i pokoju,
aby nasza rodzina osiągnęła szczęście doczesne i wieczne.

Amen

Pozostałe aktualności

sobota 15.06.2024

środa 12.06.2024

niedziela 02.06.2024

niedziela 26.05.2024

piątek 10.05.2024

niedziela 05.05.2024

sobota 20.04.2024

środa 10.04.2024